foto


Biuro Podróży
TUZINKIEWICZ TRAVEL
 

ul. Pomorska 47 50-217 Wrocław

tel: (071)79 00 505
fax: (071)79 00 506
tel kom: 0+48 787 782 882
biuro@tuzinkiewicztravel.pl

 Mój stan


 

 
wakacje dla aktywnych www.polandtrips.co.uk Yachtguru AS-TOUR Spływy Krutynią www.laflora.pl skyclinic.pl

Tunezja

  
Tunezja znana jest nie tylko ze wspaniałej, spektakularnej historii lecz także z bajecznie pięknych krajobrazów, piaszczystych plaż, kryształowej wody Morza Śródziemnego, słonych jezior oraz kwitnących aromatycznych hibiskusów i barwnych oleandrów. To niezwykłe połączenie surowej pustyni z egzotyczną oazą czyni z tego kraju niezwykłe i warte poznania miejsce. Tunezyjczycy dostrzegają zarówno to nieustające zapotrzebowanie na leniwy wypoczynek w komfortowych warunkach, jak i chęć zajrzenia w głąb tego egzotycznego kraju.

Do Tunezji klienci naszego biura wylecieć mogą z: Wrocławia, Poznania, Szczecina, Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Katowic i Łodzi.

Kurorty


Hammamet Najstarszy i największy ośrodek turystyczny Tunezji. Nazwa miasta nawiązuje do hammamu i przypomina o termach i prywatnych łaźniach, które znajdowały się na tym terenie jeszcze w czasach starożytnych. Piękne piaszczyste plaże, ciepłe morze i urok malowniczego miasta przyciągają tu wielu turystów. Doskonałe położenie pozwala na wizytyw Sousse, Tunisie, Kartaginie czy Kairouan. Najmłodszą i najnowocześniejszą dzielnicą jest wciąż rozbudowująca się Yasmine, której przestronne hotele mieszczą w sobie wspaniałe zorganizowane ośrodki SPA z zabiegami thalassoterapii lub balneoterapii oraz ogromne sale centrów biznesowo- konferencyjnych.

Djerba Zielona, Wyspa Marzycieli przy wschodnym wybrzeżu Tunezji- jest prawdziwym rajem dla wczasowiczów, których przyciąga tu przede wszystkim wyjątkowy klimat. Rośnie tu ponad milion palm daktylowych. Położone na wyspach domy, zwane mencel, reprezentują wyjątkowy styl architektoniczny. Mury pozbawione okien przypominają swym wyglądem twierdze. Dziedzince wewnetrzne porośnięte są kwiatami, drzewkami oliwnymi lub figowymi. Na pólnocno- wschodnim oraz wschodnim wybrzeżu Djerby znajdują się najpiękniejsze plaże należące obecnie do strefy turystycznej wyspy. Na pasie wybrzeża o długości ponad 20 km położonych jest kilkadziesiąt hoteli o zróżnicowanym standardzie. Pobyt na wyspie daje ogromne możliwości uprawiania różnych sportów: tenis, kręgle, golf, przejażdżki konne, nurkowanie, parasailing i windsurfing czy żeglowanie po piasku bojerami. Wieczornych rozrywek dostarczą hotelowe programy animacyjne, folklorystyczne pokazy, dyskoteki oraz casino.

Sousse i Port El Kantaoui Trzecie co do wielkości miasto Tunezji- należy do najpiękniejszych tego kraju. Miasto portowe. Warto zwiedzić Wielki Meczet, muzeum oraz starą Medynę, na terenie której znajduje się Ribat. Sousse jest miastem letniskowym , z piękna promenadą wzdłuż szerokiej, piaszczystej plaży, przy której usytuowanych jest wiele nowoczesnych i luksusowych hoteli. Bogate życie nocne oraz wiele możliwości uprawiania sportów wodnych przyciąga rzesze turystów. Dodatkową atrakcją jest miejscowość położona 9 km na pólnoc od Sousse. To luksusowy port z wieloma restauracjami oraz charakterystyczną przystanią, wokół której zlokalizowanych jest wiele sklepów z typowymi tunezyjskimi upominkami. Wielu turystów odwiedza to miejsce ze względu na pola golfowe.

Monastir Ten wypoczynkowy kurort posiada zróżnicowana bazę hotelowa poczynając od klubowych i rodzinnych obiektów po luksusowe pałace. Warunki terenowe i klimatyczne sprzyjają powstaniu bogatej oferty sportowej, począwszy od popularnych sportów wodnych przez nurkowanie, przejażdżki na koniach, wielbłądach i quadach, tenis ziemny, gry zespołowe, strzelanie z łuku po ekskluzywny golf uprawiany na dwóch 18-dołkowych polach. Kilka kilometrów od strefy turystycznej znajduje sie bogate w pamiątki centrum Monastiru. Odnaleźć tu można stare arabskie miasto- Medynę z fragmentami murów obronnych.

Warto zobaczyć

Kartagina Z legendarnej przeszłości Kartaginy pozostał wspaniały krajobraz i ruiny rozrzucone między bogatymi willami i dawnymi pałacami bejów. W Kartaginie jest sześć ważnych miejsc: wzgórze Berysa ( duchowe centrum), muzeum, rzymski teatr, termy Antoniusza, tofet (miejsce skladania ofiar) i dwa porty punickie. Na terenie ruin handlarze oferują "rzymskie" monety, lampki oliwne i statuetki.

Sidi Bu Said Białe domy, niczym w greckim miasteczku, skupiają się na wzgórzu opadajacym ku morzu. Kto ma okazję by rano wyjść na spacer po miasteczku, spacerując wąskim labiryntem brukowanych uliczek ze starymi kamiennymi schodami, szybko zrozumie na czym polega nieodparty urok tej osady. Bielone wapnem ściany domów zdobią malowane w kolorze głębokiego błękitu gięte artystycznie kraty okienne. Pomalowane na ten sam kolor drzwi w kształcie łuków prowadzą na małe dziedzińce, gdzie kwitną pelargonie.

Amfiteatr w El-Jem Monumentalny rzymski amfiteatr, wzniesiony w starożytnym mieście Tysdrus, założonym w I w. na skrzyżowaniiu głównych szlaków handlowych Sahelu. Z braku odpowiedniego budulca materiał sprowadzano z kamieniołomów oddalonych 30km, a wodę dostarczano podziemnym akweduktem ze wzgórza 15km na pólnocny- zachód od miasta. W miejscu, gdzie w czasach rzymskich rozgrywały sie igrzyska i walki gladiatorów, dzis można wysłuchać koncertów muzyki klasycznej. Wnętrza muzeum, usytuowanego kilometr na południe od amfiteatru, wypełniają piękne mozaiki.

Informacje praktyczne

Wizy: Nie są wymagane, gdy podróżuje się z biurem podróży, samolotem czarterowym. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.

Czas przelotu: Warszawa-Monastir – ok. 3 godz.

Czas lokalny: czas polski.

Język: arabski, francuski, w miejscach turystycznych również angielski, niemiecki i włoski.

Napięcie: 220 V, standardowe gniazdka.

Waluta: Dinar (TND), 1 TND (1000 milimów) = ok. 2 PLN; w obiegu są banknoty: 5, 10, 20, 30 TND oraz monety: 5, 1, 0,5 TND; 100, 50, 20, 10 milimów. Dinar jest walutą niewymienialną i nie należy jej wywozić poza obszar Tunezji.

Religie: Tunezja jest krajem muzułmańskim, gdzie zarówno zasady religijne, jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Turyści powinni się stosownie zachowywać, szczególnie w miejscach publicznych, poza hotelami. Do meczetów mogą wchodzić tylko muzułmanie, za wyjątkiem wyznaczonych meczetów, stanowiących cel zorganizowanych turystycznych wycieczek.

Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom (ok. 10% rachunku), bagażowym, pokojówkom, kierowcom i przewodnikom obsługującym wycieczki lokalne

Ceny w hotelu i restauracjach: obiad – ok. 20 TND; butelka piwa – 3-5 TND; butelka wina – 7-15 TND; kawa – 2-3 TND; butelka wody mineralnej – 1,5 TND.

Plaże: bezpłatne; większość hoteli posiada własne plaże, na których goście hotelowi najczęściej nie płacą za wypożyczenie leżaka i parasola (w niektórych hotelach jest opłata za leżak i materac: 2-5 TND); goście spoza hotelu muszą się liczyć z koniecznością zapłaty za parasol i leżak: do 10 TND.