foto


Biuro Podróży
TUZINKIEWICZ TRAVEL
 

ul. Pomorska 47 50-217 Wrocław

tel: (071)79 00 505
fax: (071)79 00 506
tel kom: 0+48 787 782 882
biuro@tuzinkiewicztravel.pl

 Mój stan


 

 
wakacje dla aktywnych www.polandtrips.co.uk Yachtguru AS-TOUR Spływy Krutynią www.laflora.pl skyclinic.pl

Kreta

   
 

To jedno z najbardziej ujmujących i osobliwych miejsc na ziemi greckiej, które na długo pozostaje w pamięci. Mieszkańcy Krety są otwarci i gościnni. Ich wyspa to piękno przyrody, niezwykła różnorodność plaż i krajobrazów, a także wielokulturowa i burzliwa historia , której nawet najodleglejsze ślady zachowały się do dziś. Na miłośników pieszych wędrówek czekają piękne pasma górskie, głębokie wąwozy i legendarne groty. Nie sposób nie wspomnieć o znakomitej kreteńskiej kuchni, pełnej świerzych ziół, warzyw, ryb, mięs i owoców morza. Na Krecie harmonijnie współistnieją dwa światy: nowoczesny, który odnajdziemy w dużych miastach i kurortach turystycznych oraz tradycjny- wciąż obecny w górskich wioskach, gdzie życie toczy się rytmem sprzed setek lat. Baza turystyczna głównie rozwinięta jest wzdłuż północnego wybrzeża ale i południe, czyli Matala i Plakias stały się ostatnimi czasy szczególnie godne polecenia.

Klientom naszego biura proponujemy wyloty na Kretę z wielu lotnisk: Gdańsk, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, Warszawa, Kraków, Katowice.

Kurorty

Heraklion Okolice Heraklionu to najlepiej rozwinięta część wyspy, przyciągająca turystów bliskością pałacu w Knossos oraz pieknymi, piaszczystymi plażami. W mieście podziwiać można zarówno mury wzniesione przez Wenecjan, wspaniałe kolekcje ikon jak i wąskie uliczki prowadzące do eleganckich sklepów i restauracji serwujących smaczne miejscowe potrawy. Rethymnon Malownicze miejsce zapewnia turystom mile spędzony wypoczynek dzięki bogactwu restauracji, kawiarni i tawern specjalizujących się w tradycyjnej kreteńskiej kuchni. Miejscowość kusi spacerami po starych uliczkach i porcie oraz wizją odpoczynku wśród palm na długiej i piaszczystej plaży.

Chania Region Chania słynie z imponujących Białych Gór pokrytych śniegiem o każdej porze roku oraz z wąwozu Samaria. Własnie w Chanii znajduje się największa, naturalna przystan Grecji- zatoka Souda. Przez wielu Chania uważana jest za najpiękniejsze miasto na Krecie. Jej piekna i zróżnicowana architektura przypomina o weneckiej i tureckiej okupacji. Dziesiątki małych uliczek i zakamarków w obrębie Starego Miasta skłaniają do spacerów, a otwarte do późna bary, kafejki i tawerny zapraszają do przekroczenia ich gościnnych progów. Na turystów czekają fantastyczne krajobrazy, które rekompensują brak znaczących zabytków.

Matala Niewielka osada rybacka, przyciąga turystów pięknymi, piaszczystymi plażami i gotami, które w czasach antycznych pełniły funkcje grobowców. Miejscowość zdobyla rozgłos, kiedy jaskinie w urwiskach upodobali sobie hipisi, a Joni Mitchell napisała o tym piosenkę. Dziś przyjeżdza tu sporo turystów, ale nigdy nie jest zbyt tłoczno.

Warto zobaczyć!

Gramvousa Wycieczka na północno- zachodnie wybrzeże Chanii zorganizowana dla miłośników słońca. Na szczycie , z którego rozpościera się przepiękny widok, mozna obejrzeć ruiny weneckiego zamku. Jedną z głównych atrakcji jest laguna Balos zachwycająca turkusową wodą, białymi muszlami i złocistym piaskiem.

 

Santorini Rejs spacerowym statkiem do najpiękniejszej częśći archipelagu Cyklad. Wyspa powstała podczas erupcji wulkanu w 1500 roku p. n. e. Według legend w tym miejscu znajdowala sie mityczna Atlantyda. O wyjątkowym pieknie tej wyspy świadczy to, że mówi się iż 80% greckich pocztówek pokazuje właśnie jej widoki. Przyklejone do zbocza białe domki, kaplice z niebieskimi kopułami, tarasy pełne kwiatów i leniwie wygrzewających się kotów i jedne z najwspanialszych widoków zachodzącego słońca.

Knossos Wyprawa dla miłośników historii starozytnej. Zwiedzanie pozostałości po Krecie Minojskiej: ruin pałacu w Knossos, który prawdopodobnie był mitycznym Labiryntem oraz Muzeum Archeologicznego w Heraklionie.

Wąwóz Samaria Przepiękny krajobraz oraz nienaruszona przez człowieka roślinność dostarczają niepowtarzalnych wrażeń. Dojazd do wąwozu prowadzi przez Góry Białe. Potoki lodowato zimnej wody spływaja tu prosto ze źródeł po stromych zboczach dodając najdłuższemu wąwozowi w Europie uroku i aury tajemniczości.

Wieczór Kreteński Niezwykłe spotakanie z folklorem wyspy w jednej z typowych greckich tawern. W trakcie serwowane są przysmaki kuchni kreteńskiej oraz rewelacyjne wino z miejscowej produkcji. Kolacji towarzyszy występ tancerzy w ludowych strojach, prezentujących całą gamę tanców przy rozbrzmiewającej tradycyjnej greckiej muzyce.

Informacje praktyczne

Wizy. Nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.

Czas przelotu: Polska-Kreta – ok. 2,5-3 godz. Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.

Powierzchnia: 8.300 km.

Ludność: 550 tys.

Język: można się także porozumieć w języku angielskim lub niemieckim.

Stolica: Heraklion.

Napięcie: 220 V.

Ceny w hotelach i tawernach: sałatka grecka – od 3,5 EUR, spaghetti – od 4 EUR, mussaka, pizza – od 5 EUR, danie mięsne z dodatkami – od 6 EUR, owoce morza – od 8 EUR, piwo – od 2 EUR, lampka wina – od 1,5 EUR, butelka wina – od 5 EUR, napoje chłodzące – od 1,5 EUR, kawa i herbata – od 2 EUR Ceny w sklepach: woda mineralna – 0,5 – od 1 EUR, chleb – od. 1-1,5 EUR, piwo – od. 1 EUR, wino – od. 5 EUR, ser feta – od 2,5 EUR. Wynajem samochodów: od ok. 30 EUR/dzień; wypożyczalnie co prawda honorują polskie prawo jazdy, zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego; benzyna ok. 0,90 EUR; ze względu na kłopoty z ubezpieczeniem, polecamy korzystanie z usług renomowanych wypożyczalni.

Plaże: Wstęp bezpłatny, wypożyczenie 2 leżaków i parasola – ok. 5-7 EUR/dzień.

Komunikacja: jest bardzo dobrze rozwinięta, do każdej miejscowości na Krecie docierają autobusy linii KTEL, cena biletu od 1 EUR. Cena taksówki ok. 2 EUR/1 km.