foto


Biuro Podróży
TUZINKIEWICZ TRAVEL
 

ul. Pomorska 47 50-217 Wrocław

tel: (071)79 00 505
fax: (071)79 00 506
tel kom: 0+48 787 782 882
biuro@tuzinkiewicztravel.pl

 Mój stan


 

 
wakacje dla aktywnych www.polandtrips.co.uk Yachtguru AS-TOUR Spływy Krutynią www.laflora.pl skyclinic.pl

Francja

  
 
PROWANSJA- zapach lawendy Jeden z najsłynniejszych regionów wypoczynkowych świata rozsławili zarówno XIX- wieczni malarze, zachwycajacy się tutejszymi krajobrazami i światłem, jak i reżyserzy lat 60- tych XX wieku, umiejscawiając akcję wielu filmów na snobistycznym Lazurowym Wybrzeżu. Najbardziej cenionym przez turystów miastem Prowansji jest Awinion. W IVX stuleciu awansował on do roli Stolicy Apostolskiej, wzniesiono liczne kościoły, powstał potężny pałac papieski. Ostatecznie papież Grzegorz XI wyjechał stąd w 1377 roku, ale miasto pozostało pod kontrolą Stolicy Apostolskiej do 1791 roku. Z tego okresu pochodzą niezliczone zabytki, ale także bogate tradycje kulturalne i artystyczne. Co roku organizowane są tu festiwale, które przyciągają turystów z całego świata. Awinion jest stolica regionu Vaucluse, który skupia całą urodę i niepowtarzalny klimat Prowansji. Warto zjechać z głównej drogi i zagłębić się w pagórkowate tereny usiane wielobarwnymi kępami dziko rosnących aromatycznych ziół, poprzecianane uprawami lawendy i winnicami. Prawdziwy duch Prowansji drzemie właśnie tutaj, z dala od dużych miast i wielkich atrakcji turystycznych. Leniwie snuje się uliczkami małych, sennych miejscowości, które ożywaja jedynie w dni targowe. Dzisiejsza Prowansja była pierwszą zaalpejską prowincja rzymską. Niektóre z pamiątek po Rzymianach żyją do dziś. Amfiteatr w Orange- okazała budowla mieszcząca 10 tysięcy widzów powstała prawdopodobnie za czasów Oktawiana Augusta i przetrwała do naszych czasów w zadziwiająco dobrym stanie. W lipcu i w sierpniu odbywają się tu całonocne koncerty, pokazy filmowe i spektakle operowe.


LAZUROWE WYBRZEŻE- pochwała luksusu Według niektórych- najpiekniejsze wybrzeże europy. Według innych- region zniszczony do cna przez snobizm i pieniądze. Jedni i drudzy mają troche racji - tak czy inaczej rocznie Lazurowe Wybrzeże odwiedza okolo 10 milionów gości z całego świata. Wiekszość jest zachwycona! Region ten to przepiękne miasteczka, fenomenalne góry, pyszne ogrody i bardzo przeciętne plaże, które rozciągaja się od Saint- Tropez, rozsławionego filmem z Brigitte Bardot, po Monte Carlo, znane z wielkiego kasyna i wyścigu Formuły 1 organizowanego na ulicach miasta. Dziś Lazurowe Wybrzeże to serce europejskiego snobizmu. Wszystko dosłownie kipie tu ze zlota. I olbrzymie jachty zasumowane w portach Monako oraz Saint- Tropez i kreacje gwiazd zjeżdżajacych w maju na międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes i hotele belle epoque w Nicei. Na Riwierze się bywa. Tu bawi się światowa elita finansowa, która w tym regionie wyjątkowo chętnie pozwala się oglądać zwykłym ludziom i stanowić dość nietypową atrakcję turystyczną.

ALPY FRANCUSKIE Swą różnorodnością krajobrazu, Francja fascynuje wszystkich. To właśnie w tym kraju znajdują się największe tereny narciarskie na świecie! Doskonała sieć komunikacyjna sprawiła, że w Alpy Francuskie chętnie przyjeżdżają liczne rzesze wielbicieli zimowych sportów, nie tylko ze wszystkich zakątków Francji czy też Europy, ale również z całego świata. Doskonale przygotowane trasy narciarskie, bogata i różnorodna infrastruktura, gościnność i życzliwość lokalnej ludności zadecydowały o tym, że w Alpy Francuskie jedzie się nie tylko po to, by pojeździć na nartach, odpocząć od wielkomiejskiego gwaru - wypoczynek w górskich wioskach, stacjach narciarskich to również sposób na życie. W zależności od umiejętności narciarskich i preferencji krajobrazowych, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Alpy Francuskie to wspaniałe, malowniczo położone wioski, gdzie dominują małe, drewniane rezydencje hotelowe i apartamenty, ale to również, a może nawet przede wszystkim, wielkie zespoły urbanistyczne, kompleksy hotelowe o pojemności ponad tysiąca łóżek. Najsłynniejszym regionem narciarskim Francji bez wątpienia są Trzy Doliny - Les Trois Vallees.

DOLINA LOARY- zamki jak z bajki. Francuska Dolina Loary słynie z rewelacyjnych win oraz zamków: renesansowych i gotyckich, wielkich i kameralnych, warownych i luksusowych. W jednym z najwspanialszych zamków- Chambord- mieszkał na wygnaniu król Stanisław Leszczyński wraz z żona. Na zamku w Blois ostatnie dni życia spędziła królowa Marysieńska, żona Jana III Sobieskiego. Z kolei zbudowany w połowie XI wieku zamek Montresor os 1848 roku pozostaje w rękach rodziny Branickich. Można w nim obejrzeć dzieła Kossaka i Grottgera, zastawy stołowe Jagiellonów i Wazów. Miło jest włóczyć się pomiędzy najpiękniejszymi z europejskich zamków, takimi jak olbrzymi, ozdobiony licznymi wieżyczkami Chambord, warowny Chaumont, Chenonceau z budzącymi zachwyt ogrodami i przerzucona nad rzeką galerią, Villandry z bajecznym ogrodem czy Cheverny z bajkowym wystrojem wnętrz. Wino. Największym uznaniem z Doliny Loary cieszą się odmianybialych winorośli Sauvignon oraz czerwonych Gamay i Cabernet. Amatorzy win powinni koniecznie wybrać się do Vouvray, wokół którego znajduje się aż 40 rozmaitych piwnic winnych, w których można do woli degustować, a potem kupic to, co smakuje najbardziej.

PARYŻ W tym mieście można się zakochać, co można wysłyszeć we wspaniałym poemacie symfonicznym Gershwina. Na jego niepowtarzalny urok składają się zarówno wspaniała, bogata historia, fenomenalna architektura, jak i niezwykle ciekawa twórczość artystycznej bohemy, która znalazła w Paryżu na przestrzeni wieków swoją duchową ojczyznę. Nigdzie indziej na świecie artyści nie czuja się tak „u siebie”, jak właśnie tu, w Paryżu. Paryż to miasto marzeń pełne zabytków, muzeów, teatrów, eleganckich domów towarowych, butików i wszystkiego co dusza zapragnie. Główne atrakcje: Luwr. W tym najwiekszym muzeum na świecie są najwyższej klasy zbiory sztuki starożytnej i nowozytnej. Budowla ta była niegdyś największym we Francji pałacem królewskim. Muzeum d' Orsay. Jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie, mieszcząca się w dawnym dworcu kolejowym, jest dziś dla wielu osób głónym powodem przyjazdu do Paryża. Wieża Eiffla. Dla niezapomnianych widoków około 6 mln turystów rocznie wjeżdża na szczyt tej wieży- symbolu Paryża. Została ona wzniesiona z okazji Wystawy Światowej w 1889 roku. Notre- Dame. Ta majestatyczna katedra, arcydzieło sztuki gotyckiej, ukończona została w 1334 roku. Sacre- Coeur. Z tarasu przed tą nakrytą białą kopułą bazyliką na Montmartrze rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Paryż. Łuk Triumfalny. Ten najsłynniejszy na świecie łuk triumfalny, upamiętniający zwycięskie bitwy Napoleona, zamyka od zachodu Pola Elizejskie. Obok wieży Eiffla jest jedną z najtrwalej zapadających w pamięć budowli Paryża. Centrum Pompidou. Gmach Centrum, siedziba paryskiego Muzeum Sztuki nowoczesnej, jest sam w sobie dziełem sztuki. Panteon. Najwięksi i najważniejsi z Francuzów spoczywająw Panteonie; wśród nich Wolter i Victo Hugo.

Informacje praktyczne

Wizy Obywatele polscy nie potrzebują wiz wjazdowych. Polacy podróżujący do Francji przekraczają granicę na podstawie ważnego paszportu lub nowego dowodu osobistego. W przypadku przejazdu tranzytowego przez kraj nie będący członkiem UE obowiązują dotychczasowe przepisy związane z paszportami.

Waluta Euro, 1 Euro = ok. 3,80 PLN (grudzień’ 2006). Karty kredytowe są akceptowane przez większe sklepy i hotele. Bankomaty są powszechnie dostępne.

Orientacyjne ceny Karta telefoniczna - ok. 9 Euro, znaczek - 0,6 Euro, pocztówka - ok. 1,2 Euro, kanapka - ok. 4,5 Euro, piwo w restauracji - ok. 4 Euro, wino - ok. 3 Euro, napoje chłodzące - ok. 2,2 Euro, kawa/herbata - ok. 3,8 Euro, woda (1,5 l) - ok. 0,70 Euro, lunch - ok. 14 Euro, bilet na metro - ok. 1,9 Euro, taksówka - ok. 4,5 Euro /km.

Napięcie elektryczne 220 V

Czas lokalny Czas polski

Limit bagażu w samolocie (Paryż – impreza lotnicza) Bagaż zasadniczy do 20 kg na osobę, bagaż podręczny do 5 kg na osobę. Za każdy kg bagażu powyżej limitu pasażer musi uiścić dodatkową opłatę.

Wypożyczenie sprzętu narciarskiego: ok. 80- 100 Euro/6-7 dni (komplet: narty, buty, kijki) Szkółka narciarska Ok. 130 EURO - 5-6 dniowa szkółka narciarska dla dorosłych, ok. 110 EURO - 6 dniowa szkółka narciarska dla dzieci w wieku 5-9 lat.

Zniżki na bilety wstępów do zwiedzanych obiektów: Przeważnie udzielane są zniżki dla dzieci w wieku 3- 12 lat (do 50% lub gratis). Młodzieży do lat 18 przysługują zniżki nawet do 50%.